menü
1 /
28.10.22 Wykład

Wykład „Creatures of the Future”, Urszula Prokop

Wykład: Creatures of the future – projekt-podróż śladami urodzonych w Polsce architektów i urbanistów, którzy wyemigrowali do Izraela i byli odpowiedzialni za planowanie rozwoju tego kraju w pierwszych latach po jego powstaniu.

Podczas stypendium Ula Prokop wyruszyła w podróż z Polski do Izraela. Podążała śladami urodzonych w Polsce architektów i urbanistów, którzy wyemigrowali do Palestyny w pierwszej połowie XX wieku. Po przyjeździe otrzymali oni doskonałe warunki do tworzenia nowatorskich, często wręcz eksperymentalnych projektów. Wielu z nich było odpowiedzialnych za planowanie rozwoju nowo narodzonego Izraela w pierwszych latach po jego powstaniu.
Ula Prokop poszukiwała przede wszystkim dorobku architektów, którzy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu nowego środowiska życia dla powstającego społeczeństwa. Niektórzy z nich projektowali układy osadnicze i mieszkania dla ruchu Kibuców. Inni realizowali swoje wizje angażując się w projekty rządowe, polegające na tworzeniu nowych przestrzeni życiowych dla nadchodzących fal imigrantów.
Podczas podróży Ula skupiła się na życiu i karierze Samuela Bickelsa, jednego z czołowych planistów ruchu kibucowego. Bickels, urodzony i wykształcony we Lwowie, zaprojektował ponad 60 układów kibuców i kilkanaście budynków publicznych. W podróży przez wyżyny Galilei poszukiwała jego dzieł, zarówno architektonicznych ikon, takich jak Muzeum Miszkan, jak i tych zupełnie zapomnianych. Przez kilkadziesiąt lat wiele z nich było przedmiotem stopniowej rozbudowy i uległo znacznemu przekształceniu przez użytkowników. Obecnie niektóre z projektów Bickelsa pozostają niemal nierozpoznawalne.
Prezentacja jest zapisem podróży i próbą odpowiedzi na następujące pytania: Kim byli architekci? Jakie mieli wykształcenie? Jak zmieniał się ich styl w czasie trwania kariery? Czy w ich działalności zawodowej można odnaleźć wpływy europejskie i lokalne, bliskowschodnie?

zurück