menu
1 /
01.09.23 Wystawa

Wystawa “MEMENTO”, Vinicius Libardoni

Jak każdego roku program Ćwiczenie Nowoczesności jest partnerem Weekendu Architektury w Gdyni. W drugi dzień festiwalu “Weekend Architektury w Gdyni” zaplanowano otwarcie wystawy „Memento” brazylijsko-włoskiego artysty i architekta Viniciusa Libardoniego, który jest absolwentem Akademii Ćwiczenie Nowoczesności. Projekt „Memento”, który tworzą zjawiskowe betonowe płótna, jest listem miłosnym twórcy do klasycznych dzieł polskiej architektury modernistycznej.
Inspiracją dla cyklu monochromatycznych grafik pokazywanych w ramach wystawy było dziedzictwo polskiej powojennej architektury modernistycznej – w szczególności tych jej przykładów, które na przestrzeni ostatnich dekad kolejno znikały z ulic naszych miast lub przechodziły metamorfozy, po których trudno w nich rozpoznać dawne, pełne lekkości i precyzji, projekty. Mieszkający we Wrocławiu brazylijsko-włoski artysta Vinicius Libardoni sportretował 8 gmachów z różnych miast Polski – wśród nich: brutalistyczny dworzec w Katowicach, warszawski Supersam czy Dom Turysty Miramar w Sopocie. Na jego niepokojących grafikach zostają one wyrwane z miejskiego otoczenia, co z jednej strony metaforycznie odzwierciedla ich losy, z drugiej – pozwala w pełni docenić ich finezyjną formę.
– „Memento” pozwala prześledzić, jak na przestrzeni dekad ewoluowała dyskusja dotycząca zarządzania spuścizną powojennej polskiej myśli architektonicznej – wskazuje kurator wystawy Kuba Żary. Osiem przywołanych na ekspozycji obiektów architektonicznych to osiem zupełnie różnych historii – w niektórych przypadkach ich wyburzenia bądź przebudowy odbywały się w całkowitej ciszy, w innych towarzyszyły im już głośne protesty.
Architektura obecna jest jednak nie tylko w obrazie, ale i w samym sposobie powstawania dzieł. Libardoni opowiada o utraconym dziedzictwie architektonicznym w zaskakujący, eksperymentalny sposób: jego misterne rysunki odbite zostały na surowych żelbetowych płytach. Częścią ekspozycji jest też film dokumentalny w reżyserii Michała Bednarskiego, prezentujący kulisy powstawania imponujących masywnych betonowych prac.

Otwarcie wystawy odbędzie się 01.09.2023 o godzinie 19:30 w galerii Traffic Design w Gdyni przy ul. Żeromskiego 36.
Wystawa czynna od 1.09 do 24.09

Organizatorzy wystawy:

Agencja Rozwoju Gdyni

Pilecki-Institut Berlin

Traffic Design

back to program