menu
1 /

Choreografie codzienności – Daphna Noy

Choreografie codzienności to projekt artystyczny izraelskiej artystki wizualnej i tancerki Daphny Noy, dla którego punktem wyjścia są relacje między człowiekiem a architekturą. Powstałe w ramach projektu kolaże fotograficzne oraz praca wideo odnoszą się do pytania o to, w jaki sposób materialna struktura codzienności wyznacza rytmy i kierunki dla życia zbiorowego i indywidualnego.

W wystawie Choreografie codzienności Daphna Noy kieruje uwagę ku trzem ideom architektonicznym końca XIX wieku i początków XX wieku, których ambicją było kształtowanie nowych relacji społecznych i nowego rytmu życia. Są to: warszawska Kolonia Wawelberga, projekt wnęki kuchennej autorstwa Barbary Brukalskiej oraz izraelski kibuc Gazit izraelskie kibuce. Daphna Noy przygląda się tym fenomenom pod kątem wpływu tego, co powszednie, oczywiste a przez to czasami niedostrzegalne, czyli architektonicznej infrastruktury codzienności, na kształtowanie relacji społecznych i zachowań człowieka w jego najbliższym otoczeniu.

Wystawa była prezentowana na terenie Hal Targowych w Gdyni w sierpniu 2021 roku podczas Weekendu Architektury w Gdyni. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Daphnę Noy interesują sytuacje, w których jej działania artystyczne, opowiadające o życiu w architekturze oraz o rytmach codzienności, przekraczają granicę typowych miejsc dla sztuki i wchodzą w przestrzeń interakcji i spotkań międzyludzkich. Wybranie takiej lokalizacji ma również zwrócić uwagę na fenomen gdyńskich Hal Targowych – wybitnego dzieła międzywojennego modernizmu zaprojektowanego dla mieszkańców Gdyni, w którym do dziś kontynuowana jest jego pierwotna funkcja handlowa.

Wystawa jest owocem udziału artystki w Programie Stypendiów Kulturalnych 2019 projektuĆwiczenie Nowoczesności realizowanego przez Pilecki-Institut Berlin.

Daphna Noy jest artystką wizualną posługującą się wieloma formami przekazu. Po otrzymaniu tytułu licencjackiego w zakresie tańca i choreografii w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca, uzyskała tytuł magisterski w dziedzinie sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela w Jerozolimie. Jej prace prezentowano m.in. w Llorar Gallery (Meksyk), Florentin Quartet (Tel Awiw-Jafa) i HaShah (Tel Awiw-Jafa). Brała udział w wielu międzynarodowych programach rezydencji artystycznych, w tym A-Z WEST (program prowadzony przez artystkę Andreę Zittel w Joshua Tree w Californii), SOMA (Meksyk) oraz Ćwiczenie nowoczesności (Warszawa – Tel Awiw – Berlin), gdzie otrzymała stypendium przeznaczone na realizację swojego projektu artystycznego Choreografie codzienności. Noy pracuje obecnie jako nauczycielka w Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca.

powrót