menü
1 /
27.04.23 Dyskusja

Dyskusja panelowa: „Wschodnioeuropejski modernizm – wkład architektów i architektek pochodzenia żydowskiego

Punktem wyjścia dla kolejnego wydarzenia w ramach cyklu wykładów Exercising [Eastern] Modernity jest książka „”Osteuropäische Moderne – Beiträge jüdischer Architekten und Architektinnen““ *. Publikacja ta jest pierwszą tego rodzaju, która odnosi się do znaczenia żydowskich architektów z krajów Europy Wschodniej dla ruchów reformatorskich z początku XX wieku w architekturze i urbanistyce oraz dla rozwoju europejskiego modernizmu. To geograficzne ukierunkowanie książki jest kolejną próbą skorygowania „asymetrii Wschód-Zachód“ (Martin Kohlrausch), która przez długi czas charakteryzowała międzynarodową recepcję modernizmu. Odgrywa to ważną rolę, gdyż tożsamość wielu miast w nowo powstałych państwach Europy Wschodniej została zdecydowanie ukształtowana przez planowanie i budowanie modernizmu w latach 1918/19-1939. Żydowscy architekci byli wyrazicielami tego rozwoju, dopóki rasistowska polityka nazistowskich Niemiec nie rozpowszechniła się w tych krajach pod koniec lat trzydziestych XX wieku zmuszając tę grupę ludzi do ucieczki, a w licznych przypadkach bedąc przyczyną wygnania lub śmierci.

Dyskusja panelowa skupiła się na ponownym odkryciu prac żydowskich architektów w poszczególnych krajach Europy Wschodniej. Poruszone zostały również głębsze kwestie: Dlaczego wkład żydowskich architektów został wyparty z szerszej świadomości? Dlaczego ich twórczość przez wiele lat była nieobecna w historiografii wschodnioeuropejskiego modernizmu?

dr. hab. Zuzana Güllendi-Cimprichová
dr Romuald Loegler
dr Günter Schlusche
Moderacja: dr Tomasz Kurianowicz

Dyskusja odbyła się w języku niemieckim.

*Publikacja, oparta na międzynarodowej konferencji zorganizowanej w kontekście Triennale der Moderne 2019, zawiera prace 14 uznanych autorów z 10 krajów.

zurück